Projektowanie graficzne

TRYPUZ Monika – tytuł magistra uzyskany na kierunku Grafika na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych;

Monika Trypuzdyplom z wyróżnieniem rektorskim uzyskany w dwóch specjalnościach: Grafika Warsztatowa pod kierunkiem prof. Rafała Kochańskiego i Ilustracja i Grafika Wydawnicza pod kierunkiem prof. Błażeja Ostoi Lniskiego, magister Matematyki (KUL w Lublinie).

W 2019 roku uzyskała stypendium Marszałka Województwa Lubelskiego dla osób zajmujących się twórczością artystyczną. W tym samym roku wydała nakładem wydawnictwa Academicon autorską książkę „Jeżozwierze” nominowaną w konkursie Edycja na najdoskonalej wydaną książkę roku 2019. W 2019 r. miała indywidualną wystawę ilustracji do książek „Jeżozwierze” i „Dziadek do wnuczka” autorstwa Janusza Picha w Centrum Kultury w Lublinie. W ostatnim roku brała udział w kilku wystawach zbiorowych dotyczących ilustracji, między innymi „Per Aspera ad Astra” oraz wystawie towarzyszącej Warszawskim Targom Książki. W 2013 r. otrzymała wyróżnienie w Konkursie Plakatu „Dekalog – Droga życia” Galerii Środowisk Twórczych w Bielsku-Białej. W 2010 r. miała miejsce jej indywidualna wystawa „Odbicie” w Galerii Białej (Forum Młodej Sztuki).

W latach 2010-2017 współpracowała z wieloma wydawnictwami naukowymi jako grafik kreatywny, w tym przede wszystkim z SGH w Warszawie i UKSW w Warszawie w zakresie projektowania okładek książkowych. Ilustrowała do magazynu „Filozofuj!”. Od kilku lat współpracuje z Pracownią Sztuczka w Centrum Kultury w zakresie projektowania identyfikacji wizualnych wydarzeń oraz plakatów do sztuk teatralnych. Interesuje się książką obrazkową dla dzieci i prowadzi cykliczne warsztaty „Dedek czyta!” w DDK Czuby Południowe.

Ostatnie jej zainteresowania skupiły się wokół polskiej kultury ludowej i rękodzieła. Efektem tych zainteresowań jest autorska książka „Rocznik wsi” ilustrująca miesiąc po miesiącu niepowszechne bądź zapomniane tradycje i obrzędy ludowe. Ponadto odkrywa piękno pereborów (lubelskich ornamentów tkackich). Z projektowania i tkania na krosnach własnych wzorów zrodził się pomysł na stworzenie własnej marki odzieżowej How I. Obecnie pracuje również nad projektem indywidualnej wystawy „Atencja”.

www.monikatrypuz.pl
www.howi.pl